Pláže v oblasti La Manga

Jak La Manga, neboli rukáv a laguna Mar Menor, v překladu Menší moře, vlastně vznikli? Před osmi miliony let zde existoval pouze velký záliv. Díky vulkanické činnosti v zálivu se vytvořilo pět ostrovů této oblasti a vytvořil se základ pro zformování poloostrova La Manga, který uzavírá tuto solnou lagunu.

Naplaveniny z řeky Segura, která ústí severně nad lagunou, se postupně usazovaly na vulkanických zbytcích na mořském dně a dokončily celý proces.

Tato vulkanická činnost má za následek, že vody laguny Mar Menor jsou v letních měsících nejméně o pět stupňů teplejší a jejich slanost je mnohem vyšší než ve Středozemním moři. Je na každém z vás, na kterou ze 44 kilometrů pláží rozhodíte osušku.

Na obou stranách vám v hlavní sezóně budou k dispozici chiringuita, dřevěné plážové bary, podle zákona ve vzdálenosti 200 metrů od sebe, aby se nepřekrývaly různé styly hudby a majitelé si, jak se říká, nelezli do zelí. Pár už je jich postaveno od dubna a zavírají dokonce až v listopadu. Tak co, už se vidíte pod slaměným slunečníkem s mojitem v ruce?

Pláže Středozemního moře

Dalo by se říci, že pláže Středozemního moře se hodně podobají, představte si písečný pruh táhnoucí se skoro 20 kilometrů, takže výběr je široký.

Bez pochyby mezi ty nejoblíbenější patří Playa de Levante, začínající u majáku a asi jen pět minut od apartmánu Cabo de Palos, na kterou volně navazuje Playa Las AlmoladerasPlaya del Barco Perdido u apartmánů Las Sirenas na druhém kilometru.

Zpravidla čím dále na La Mangu pojedete, tím méně lidí tam potkáte, například krásná je Playa Príncipe na kilometru osmém nebo i Playa del Estacio u zvedacího se mostu na konci La Mangy.

Ale La Manga, to není jen písek! Kamínkové pláže najdete pod majákem Cabo de Palos i u apartmánu Cala Flores. Ale asi nejznámější je Cala Reona! Ještě donedávna měla funkční bar s lehátky, na kterých trůnily podušky a k dispozici byly sprchy pro návštěvníky, loni ho už ale bohužel nikdo neotevřel. Alespoň je tam přes sezónu dovezen plážový bar, odkud se můzete pokochat výhledem na první kopec regionálniho parku Calblanque a pokud jste akční, udělejte si túru na jeho pláže s jemným pískem, k první Cala Dorada je to asi půl hodiny.

Pláže Mar Menor 

Pokud jste neplavci nebo jenom dáváte přednost klidnějším vodám bez velkých vln a pozvolnému vstupu do vody, zvolte pláže Mar Menor.  Oblíbená je pláž na druhém kilometru na La Mangy, u přístavu Puerto Bello, kde nemusíte jít i několik minut, než se vám voda dostane alespoň po pás. Dále potom na třetím kilometru Cala del Pino (Borovicová pláž), kde jako na jediné najdete přírodní stín pod korunami stromů.

Pokud budete mít k dispozici auto, zajeďte si také mimo La Mangu, do ostatních středisek Mar Menor, například do vesničky Mar de Cristal, Los Alcázares nebo Santiago de la Ribera, všude najdete krásnou promenádu lemovanou palmami.