Bahenní lázně v San Pedro del Pinatar

Městečko San Pedro del Pinatar je bývalá rybářská vesnička z konce 17. století.

Název je odvozen od Svatého Petra, patrona rybářů. Znamená to něco jako Svatý Petr z borovicové školky. Dříve tady totiž rostly rozlehlé borovicové háje, kde se pořádali hony na divoká prasata.

Dnes městečko žije hlavně z cestovního ruchu, najdete zde nízké přímořské domečky, dlouhou promenádu lemovanou bary, restauracemi a obchůdky se suvenýry.

Je zde malý jachetní přístav a mnoho půjčoven nabízející různě druhy vodních sportů.

Bahenní lázně pod širým nebem

Největším lákadlem pro turisty jsou ovšem známé přírodní bahenní lázně, které jsou zatím zdarma a volně přístupné.

Záchytným bodem je bílý větrný mlýn, kde začíná promenáda dlouhá tři kilometry, dotovaná z fondu EU. Kdo zvládne pěší procházku, na jejím konci mu budou odměnou další větrné mlýny a přes vodu pohled až na konec střediska La Manga del Mar Menor.

Po její pravé straně jsou pláže laguny Mar Menor a po straně levé přírodní lázně.

Bahno se nachází v takzvaných charcos, což se znamená kaluž nebo louže. V tomto případě se jedná o velké nádrže, oblasti u moře, na jejichž dně se bahno se tvoří. Nepředstavujte si žádný krytý luxusní komplex, sou samozřejmě pod širým nebem, lemované dřevěnými rampami se zábradlím vedoucími do vody. Záleží na každém, kde a zda si bahno vyzkouší.

Aplikace bahna, jak na to?

Doporučujeme vzít si s sebou malou nádobku, třeba můžete použít odříznutou polovinu litrové plastové láhve a bahno si nabrat trošku dál od můstků.

Bahno se nanáší v tenké vrstvě, určitě nejdříve vyzkoušejte nanést trošku malý kousek pokožky a počkat, zda nevyvolá alergickou reakci! Může se nanášet na celé tělo, ale rozhodně se vyhněte očím!

Po aplikaci na vás musí bahno kompletně zaschnout, stačí maximálně půl hodina na slunci. Jeho barva se změní z černé na šedou a vytvoří se vám taková sloní kůže.

Poté se bahno smývá v těch samých nádržích, kde jste jen nabírali, určitě ne na plážích laguny Mar Menor, mohli byste se dostat do problémů s ostatními hosty. Bahno se také nesmí odvážet, je to takový místní poklad. Kromě toho, sami poznáte, že má charakteristický zápach a auto či pokoj byste potom větrali i několik dní!

Přírodní park a plameňáci

Na zpáteční cestě se můžete projet do Přírodního parku Salinas de San Pedro del Pinatar, jsou zde pozorovatelky pro ornitology, cyklostezky a dřevěné chodníčky, které vedou k plážím Středozemního moře.

Na protější straně je komerční zóna Salin, sytě růžová mořská voda, která se postupně odpařuje a odkud se získává sůl. Sůl se potom filtruje a čistí a používá nejen v gastronomii.

Pojedete přes mokřadiště, které je rájem plameňáků, určitě jich několik uvidíte!