Město Cartagena

Cartagena je jedno z nejstarších měst tehdejší Hispánie založeno Kartaginci v roce 228 – 221př.n.l. pod názvem Quart Hadast – Nové Kartágo. V současnosti  je druhým největším městem Regionu Murcia, sčítá před 200 tisíc obyvatel.

Ne nadarmo se Cartageně říká přístav kultur a to díky její historii, tradicím a architektuře.

V historickém centru města najdete nejen elegantní secesní vily z počátku 20. století, množství obchodů, restaurací a barů se zahrádkami, ale i odkryté vykopávky z antického Říma, které jsou chráněny před poškozením.

Největší vojenský přístav

Cartagena jedním z nejdůležitějších vojenských přístavů ve Středozemním moři a to pro jeho polohu i obranný systém. Jeho součástí je vojenský Arsenal, kde například opravují ponorky a není veřejnosti přístupný.

Určitě zde oceníte moderní budovy university, sochu věnovanou obětem terorismu či muzeum Arqua (Národní Muzeum podmořské archeologie).

Nesmíte si nechat ujít procházku po celém přístavu i molu a dát si na některé ze zahrádek třeba Café asiático a to vše s výhledem na pohupující se lodě.

Není ale jen vojenským přístavem, kotví zde ty nejmodernější výletní parníky obřích rozměrů typu Titanic, jachty i menší loďky a místní radnice dokonce plánuje otevřít pravidelnou linku mezi přístavem Cartagena a přístavy na Baleárských ostrovech.

Pokud vám pěší prohlídka města nestačí, můžete se projet na Katamaránu, kde během plavby zhlédnete obranný systém přístavu a pobřežní dělostřelecké baterie a kde je také zastávka, abyste měli čas si vše prohlédnout.

Znovuobjevené Římské divadlo

Město patřilo po dlouhá staletí římskému impériu, největší rozmach dosáhlo za císaře Augusta, který jej zvelebil, postavil římské divadlo, amfiteatrum, fórum (hlavní náměstí) a byly rozšířeny lázně. Po rozpadu Římské říše bylo divadlo postupně zastavováno a poté náhodně objeveno až v roce 1989. Skoro dvacet let trvalo jeho odkrytí a uvedení do původního stavu.

Římské divadlo (Teatro Romano) je otevřeno pro veřejnost teprve od roku 2008. Určitě vám doporučujeme návštěvu Muzea, ve kterém kromě jiného můžete shlédnout video, jak bylo divadlo postupně zastavováno a odkrýváno a hned vám to bude jasnější.

První ponorka na světě

Možná vás překvapí, že první ponorku na světě vynalezl a zkonstruoval místní rodák z Cartageny Isaac Peral v roce 1888. Stala se prvním plavidlem s kompletním elektrickým pohonem a torpédomety a uplavala na elektřinu až 500 kilometrů. Ač zvládla bezchybně všechny testy, nikdy se vojenského konfliktu neúčastnila. Byla odstavena v Cádizu, kde ji skoro sešrotovali.

Až po jeho smrti byla převezena do Cartageny, zrekonstruována a vystavena na různých místech ve městě. Od roku 2015 ji můžete obdivovat v Muzeu Námořnictva.