Nenechte si ujít Cabo de Palos

Oblast Cabo de Palos se nachází na začátku střediska La Manga del  Mar Menor,  je to bývalá rybářská vesnička, do které se dostanete sjezdem z dálnice.

Pyšní se malebným přístavem, množstvím hospůdek a restaurací se zahrádkami, třemi plážovými bary a neopakovatelnou atmosférou.

Najdete zde místní nedělní trhyskalní útesy, skryté kamínkové pláže a jeden z nejkrásnějších majáků na pobřeží Španělska, ležící v nadmořské výšce 80 metrů nad mořem.

 

Trošku historie majáku

Stavba majáku byla započata v rove 1863 a v lednu dva roky poté byl poprvé rozsvícen a to za použití lampy s olivovým olejem. Dalších čtyřicet let se stal školou pro budoucí hlídače majáků.

Modernizace nastala až v roce 1960 se zavedením elektrických kabelů a příchodem prvních turistů do jinak rybářské vesničky. Jeho světla jsou viditelná až do 40 kilometrů.

Další menší maják se nachází na Mravenčím ostrově (Islav Hormigas), který od tragické nehody v roce 1869 není obydlen a při navigování lodí slouží jako podpora tomu hlavnímu.

Ostrov je také znám jako ráj potápěčů, máte na výběr z mnoha potápěčských škol, které vás tam jistě rádi zavezou.

Jak se k majáku dostat?

Procházka k majáku vůbec není náročná. Můžete jít od autobusové zastávky z přístavu pořád rovně za nosem po hlavní silnici. Ztratit se nemáte šanci, tato silnice je totiž jediná a vine se do mírného kopce.

Trvá to maximálně dvacet minut a na jejím konci vás čeká malý venkovní bar s občerstvením.

My ale doporučujeme procházku po promenádě Středozemního moře, je to o něco delší vzdálenost, ale zato s překrásným výhledem. Dá se jít z obou stran, takže vesničku Cabo de Palos v podstatě obkroužíte.

 

Vy, co jste pohodlnější, můžete přijet autem až k majáku. S parkováním byste neměli mít problémy, k dispozici je velké parkoviště. Parkovat se dá také v uličkách, nikde tady nenarazíte na modrou parkovací zónu.

Po nabrání sil v baru projděte branku a krátkou asfaltovou silnicí se dostanete až k majáku. Vůbec se nedivte, když okolo vás projede auto, maják je totiž obydlen čtyřmi místními rodinami, které jej hlídají.

Dovnitř se sice nedostanete, ale i tak ten pohled stojí za to, uvidíte La Mangu v celé své délce skoro 20 kilometrů.

Přístav, místo, kde to žije

I přes rozmach cestovního ruchu, si místní obyvatelé zachovávají své tradice a stále rybaří. Důkazem toho jsou nejenom malé rybářské loďky, které vyplouvají ještě dávno před rozedněním, ale i sítě položené na břehu přístavní promenády. Přístav není moc veliký, po pravé straně narazíte na kostel a po straně levé se dostanete až k majáku.

Samozřejmě po obou stranách nesmějí chybět typické bary a restaurace. Vřele doporučujeme Muro de La Sal, kde mají nejen výborné tapas, ale i vystavenou sůl z místních salin a krámek se suvenýry.